Zdravo dete je srećno dete! Dolaskom hladnijeg perioda sve više razmišljamo o prevenciji zdravlja naše dece i šta sve treba preduzeti. Spiskovi su često pretrpani na prvom mestu vitaminima, toplom garderobom i raznim drugim stvarima. Ali to nije ono što zaista čuva zdravlje naše dece!

Kada govorimo o zdravlju deteta uglavnom nam prvo na pamet padaju stvari koje se odnose na niske temperature, dolazak hladnijeg vremena, toplija garderoba. Takodje dete preterano natrpavate slojevima garderobe, na simptome i najmanje prehlade povlačite iz vrtića. S druge strane imate priliku da vidite da neka druga deca nisu pretrpana slojevima garderobe, i pitate se kako su tako otporna?
Za detetovo zdravlje ključna uloga ne pripada najtoplijoj garderobi ili izolaciji posle prvog nakašljavanja ili kijanja. ključnu ulogu u zdravlju deteta ima izgradnja dobrog imuniteta. Ovih šest stvari imaju veoma bitnu ulogu za detetovo zdravlje i u izgradnji njegovog imuniteta:

Redovno pranje ruku!
Ruke su najprljaviji deo našeg tela (deca vole da pipju stvari, ruke su njihov instrument kojimistražuju) i zato ih treba prati kada god ulazimo u kuću nakon boravka naplju i pre svakog obroka. Higijena ruku je jako bitna. Naučite vaše dete da pre i posle jela treba ruke prati, dok pere ruke možete mu pevati pesmicu, praviti sapunicu u lavabou, kroz zabavnu aktivnost proći sve korake pranja ruku detaljno i izmedju svakog prsta.

Boravak na svežem vazduhu!
Ako dete previše vremena provodi unutra dešava se da postaje nervozno. Svež vazduh je veoma bitan za očuvanje zdravlja deteta i svakog od nas. Trudite se da provodite što više vremena napolju u šetnji, dok trčkara ili se igra u parkiću.. Poželjno je da dete izadje barem dva puta dnevno napolje u da to bude neko vreme od najmanje trideset minuta. Takodje ne zaboravite provetravate prostorije, jer vazduh koji je ustajao i zagušljiv ne prija nikome.

Redovan san!
Ne uskraćujte detetu san! Veoma je važno da dete bude odmorno, jer tada može zdravo da funkcioniše. Deci mladjeg uzrasta potreban je i redovan dnevni odmor, poželjno je da se ta rutina poštuje i tokom vikenda kako bi dete imalo kvalitetan odmor bez potrebe da se nadoknadjuje. Vodite računa da dete ne leže previše kasno, uspostavite satnicu koja je prema uzrastu detata prihvatljiva. po savetu lekara bebama je potrebno oko 14 sati sna, a starijoj deci do 12 sati sna.

Prsti u ustima, nikako!
Kada deci rastu zubi, stalno su im prsti u ustima, prij im jer na taj način masiraju bolno mesto,zbog toga prstiće probajte dazamenite nekom glodalicom koju ćete redovno održavati i prati. Starija deca, takodje vole da stavljaju prste u usta, razloga ima raznih ali svakako nije poželjno da to rade. Na yabavan način učite decu, da prsti imaju mnogo obaveza da se igraju, prepliću, lupkaju, hvataju i da im sigurno nije mesto u prstima jer su tamo potpuno besposleni! Ukoliko dete, stalno stavlja prste u usta, nos, pa potom dira oči ili usta vrlo često moče doći do infekcije oka unosa bakterija uorganizam i sl.

Higijena nosa
Od velike važnosti je da se redovno čistit deci nos, ako ne zna samo da briše nos izvlačite mu sekret! Velike količine sekreta iz nosa, slivajući se mogu da izazovu infekciju grla, uha, upalu sinusa, kašalj i još dosta toga! Čistite deci nos uz pomoć fiziološkog rastvora ako su mali, koristite neke kapi, inhalatore i ostala pomagala koja pomažu da se olakša vadjenje sekreta iz nosa.

Zdrava i redovna ishrana!
Dete treba da se hrani zdravo. Ishrana deteta treba da bude raznovrsna da uključuje povrće, voće, meso, bolje bareno ne previše termički obradjeno. U toku dana treba da ima barem jednu voćnu užinu i da pije dosta tečnosti. Ako niste uključite med, limun, čaj, cedjeni sok. Naravno da slatkiše ne treba uskraćivati deci, ali vodite računa o tome da su količine umerene.

Bez preterane brige i utpoljavanja! Pustite dete da se kreće i uživa!