Marija Montesori bila je osnivač montesori programa čiji je polazni stav bio da dete samo sebe otkriva pokretima i senzornomotornim iskustvima još od najranijeg uzrasta.

Tokom perioda odrastanja i školovanja deteta, svaki roditelj je u nekom momentu učestvovao u razgovoru tokom kojeg se pominje čuveni Montesori program. Svako ko u tom momentu nije upućen o čemu je reč, uglavnom odmah bi otvarao internet pretraživač i kucao da sazna.

Marija Montesori, pedagog Italijanskog porekla, bila je osnivač Montesori metoda. Tokom celog svog života bavila se proučavanjem razvoja dece. Ovaj program namenjen je za decu svih uzrasta od jaslenog uzrasta, vrtića, osnovne i srednje škole. Cilj ovog programa je da se prate potrebe i potencijali deteta koji će samim tim biti izvor njegove sreće i zadovoljstva ali takodje i mogućnosti da se dete osamostali kroz svakodnevne aktivnosti ne osećajući teret i pritisak tokom sticanja novih veština.

„Dete samo sebe otkriva pokretima i senzornomotornim iskustvima“

Tokom svog rada, Marija Montesori je posmatrala decu kako uče o svetu i svemu što nas okružuje. Njena ideja bila je da stvori obrazovanje koje će se deci dopasti, u kojem će uživati umesto nametanja jednoličnog šablona ponašanja. Danas mnogi vrtići rade po principu Marije Montesori. Ona se zalagala da deca uče iz sopstvenog okruženja što se odnosilo na sve aspekte – pre svega na slobodi biranja aktivnosti, različitim uzrastima (mladja deca bi učila od starije dok bi stariji razvijanju empatiju i samopouzdanje pomaganjem mladjima), dostupnost materijala, slobodi kretanja unutar prostorije (radne sobe).

Ovo su neki od saveta Marije Montesori koji su značajni za svakog roditelja:

  • Deca uče iz onoga što ih okružuje
  • Čestim upućivanjem kritike, dete učimo da osudjuje druge. Ako dete često dobija pohvale, uči da procenjuje druge.
  • U prirodi svih nas je da pogrešimo. Poštujte dete i kad pogreši
  • Pružanjem podrške pomažete mu u jačanju samopouzdanja
  • Uspeh je sam po sebi već nagrada
  • Podstičite svoje dete
  • Budite prisutni da mu pomognete ali se i povucite kada vidite da može samo
  • Uvažavajte izbore deteta
  • Pred detetom se uvek ponašajte lepo

Posmtranjem svog detata lakše prepoznajete njegove potrebe. Od najranijeg doba potrebno je biti uz detete i davati mu dobar primer ponašanja jer onako kako se mi ponašamo prema svojoj deci, okolini koja nas okružuje osnova je za njegovo buduće ponašanje.