Stres, reč koja u velikoj meri obeležava svakodnevnicu svakoga od nas. Nažalost stres kao kao stanje sastavni je deo života kako odraslih tako i deteta.

Svakodnevno susretanje sa različitim situaciajma izazivaju pozitivna stanja ali neretko i ona negativna. Stres je jedno od njih, ne birajući starosnu dob utiče kako na odrasle tako i na decu.

Medjutim, važno je da znamo da stres ne mora biti nužno los. U pojedinim situacijama stres može da ima pozitivan uticaj; na primer kada dete uči za kontrolni, sprema se za neki nastup, priredbu ili nesto slično zavisno od uzrasta naravno. U takvim situacijama stres najčešće ima podsticajno dejstvo.

Kada govorimo o drugoj vrsti stresa, svima bolje poznatoj, znamo da može da ima negativan učinak na pojedinca i razvoj zdravstevnih problema (glavobolje, visok krvni pritisak, anksioznost, depresija…).

Roditelj kao i drugi odrasli koji ga okružuju, a bitni su za dete, imaju važnu ulogu u savladavanju životnih veština deteta, pružajući mu podršku i ljubav.


Stres u ranom uzrastu može da izazove:

Nedovoljna količina sna

Nedovoljno boravka na otvorenom prostoru

Preterana čulna stimulacija ( preterana izloženost delovanju buke,kompjutera,televizora)

Neadekvatna ishrana

Neuredan režim življenja

Teškoće prilikom boravka u grupi

Nove iznenadne životne situacije

Moguće promene u detetovom ponašanju koje ukazuju da je dete pod stresom su: promene u ishrani-odbijanje ili prekomerno unošenje hrane, bes i razdražljivost, poremećaj sna, izbegavanje svakodnevnih obaveza, nekontrolisano pražnjenje iako je dete već uspostavilo kontrol, promene u ponašanju.


Ako odrasla osoba prepozna ovakvo ponašanje kod deteta neophodno je da prihvati mogućnost postojanja stresa, da detetu pruži razumevanje, otkrije uzroke koji izazivaju stres i detetu pomogne i olakša prevazilaženje istog. Kako bi se dete lakše izborilo sa stresom provedite vreme u igri sa njim, trudite se da obavlja svoje dnevne zadatke redovno, podstaknite na razgovor o problemu na način koji će mu omugućiti da se opusti i bude otvoreno za razgovor (svako dete je individua za sebe, pristupi su različiti), provodite više vremena na svežem vazduhu, povećajte fizičku aktivnost, smanjite upotrebu električnih uredjaja, potrudite se da dete ima redovan i kvalitetan san.